Home Economics: save $400. On hummus.

I have two kids, a full-time job, and I blog. And sometimes I actually like to have fun with Dan and the kids. So I’m not opposed to paying for convenience. When the markup is reasonable. One of the things that really gets my goat though is when spending 5 minutes making something yourself could save you 500%.

So, I’m going to make some use out of my MBA. I’m starting an occasional series called Home Economics that’s about selectively doing some things yourself that you might typically pay for. Pay A LOT for.

Hummus in progressFirst up, hummus. Ok, it’s only $5 at the grocery. But it’s such a great snack, I found myself getting a container or two every week (each container is 5 ounces). So that’s nearly $500/year just on hummus. Think about what you could buy for $500, and that’s what I could spend on hummus. Insane, right?

Economics of making your own hummus

See hummus recipe

15 oz tahini = $6; recipe calls for 3 oz: tahini is $1.16
1 can garbonzo beans: $1
lemon: $0.50
I assume you use so little of the other stuff that it’s just a few extra pennies.

My recipe makes 15 ounces of hummus for less than $3. I was paying $5 for 5 ounces of hummus. That’s a 500% markup for something that takes 2 minutes in a food processor.

If you don’t already have a food processor, here’s a good reason to get one. 3 months of making your own hummus and it pays for itself. Let’s pause for a moment and digest that. If you make your own hummus you could buy yourself a Kitchen Aid food processor in 3 months. It’s like the best layaway plan ever.

So, now I make my own hummus and take my annual $400 in hummus savings and buy something nice for myself. Like diapers.

Comments

  1. says

    To be honest, I’ve never spent $400 of hummus, but the sentiment is good! :D. I love making this stuff and yours looks awesome too. I love that you can add pretty much anything to it too :D

    • gourmetmommy says

      I’m hoping I’ve never actually spent $400 since I make my own! It’s pretty shocking though when you start to add up those little expenses over the course of a year.

  2. says

    This is perfect example of how whole, healthy foods and also be great options for someone on a budget. I’m sure your homemade version tasted much better than store-bought too!

    • gourmetmommy says

      If you’re paying more than $3 for 15 oz, then you’re paying too much! But yes, compared with regular grocery store prices you probably have paid for your membership in hummus alone. It’s like it’s own currency.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *